Xbox üreticisi Microsoft engelli oyun severleri mutlu edecek kontrolcüsünü açıkladı. Bir çok engelli birey, engeller sebebiyle oyun konsolu oynayamıyordu. Microsoft, bunu düşünerek çözüm üretti. İsmi Adaptive Controller olarak açıklanan oyun konsolu kontrolcüsü için bir müjde daha verecek olursak o da sadece Xbox cihazlarda değil aynı zaman Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarlarda da çalışabilecek olması. Tabi Win 10 şartı ile.

Bir İlki Yaptı!
Microsoft’un engellileri düşünerek böyle bir üretim gerçekleştirmesi sosyal proje olarak da adlandırıldı. Daha önce hi çbir oyun konsolu firması tarafından düşünülmeyen bu yapımı hayata geçirmek pek de kolay olmadı. Microsoft bünyesinde Xbox mühendisleri bu sebeple bir ilki başarırken, henüz ürünün piyasaya çıkmamış olmasına rağmen büyük bir beğeni aldığını söylemek gerekir. Peki Adaptive Controller nasıl çalışacak?

Kontrolcünün nasıl çalıştığını en iyi şekilde anlatmak için bir de video çeken Microsoft, video ile engelli bir kişinin Xbox Adaptive Controller’in nasıl kullandığını gösteriyor. Kontrolcü, istendiği taktirde ayak parmakları ile bile tepki alabiliyor. Bu da bir çok engelin ortadan kalkmasını sağlayan en önemli etken. İşte Adaptive Controller için çekilen o video.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK