İngiltere önümüzdeki hafta ilk defa 5G ağını kullanmaya hazırlanıyor. EE ise erken davranarak bu hizmeti en büyük rakibi olan Vodafone’dan 1 ay kadar önce vererek rakibine büyük bir fark atmayı hedefliyor. 5G Ağı Kuzey Amerika ve Asya’nın bir çok yerinde aktif olarak kullanılıyor olmasına rağmen Avrupa bu gelişmeyi arkadan takip diyor.

30 Mayıs’ta Kullanıma Açılıyor!
Avrupa’daki ilk 5G ağı Swisscom tarafından İsviçre’de kullanılmaya başlanmıştı. Şimdi de İsviçre’yi EE ile İngiltere takip ediyor. Peki asıl soru hangi İngiltere şehirleri 5G kapsamına girmekte? “Londra, Manchester, Birmingham, Cardiff, Edinburgh ve Belfast” 30 mayısta 5G ağını kullanabilecek olan şanslı şehirler arasında yer alıyor. Diğer bir taraftan 2019’un geri kalan aylarında “Bristol, Coventry, Leicester, Nottingham, Sheffield, Liverpool, Hull, Leeds, Newcastle ve Glasgow” şehirleri de EE ile 5G hizmetinden yararlanabilecek.

Diğer bir taraftan Vodafone cephesinde 3 Temmuz’da 5G ağına 7 şehirde geçmeye hazırlanıyor. Bu şehirler arasında Londra, Manchester, Birmingham ve Cardiff (tıpkı EE gibi), Liverpool, Bristol ve Glasgow, Birkenhead, Blackpool, Bournemouth, Guildford, Newbury, Portsmouth, Plymouth, Okuma, Southampton, Stoke-on-Trent, Warrington ve Wolverhampton yer alacak. Tabi ki EE veya Vodafone ile 5G ağına dahil olabilmek için kullandığınız cihazların da uyumluluk sağlaması gerekli. Şuan 5G ile uyumluluk sağlayabilen telefonlar Samsung Galaxy S10, One plus7 Pro gibi sayılı miktarda. Bundan sonra üretimde yer alacak telefonlarda 5G özelliği de aranmaya başlayacak gibi.

Hazır İngiltere’den bahsetmişken Türkiye’deki 5G durumundan da bahsedelim. Türkiye’de de 5G için çalışmalar devam ederken son günlerde güvenlik ile ilgili çeşitli dedikodular olmuş fakat ilgili makamlardan herhangi bir güvenlik sorunu teşkil etmediği bildirilmişti. 5G’nin Türkiye’deki yayın hayatı ise bu yaz gerçekleşecek.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK