Drone’lar hayatımız için gelecekte önemli rol oynayacak gibi. Özellikle dağıtım alanında bir çok şirket geliştirmeler yapmakta. Diğer taraftan drone denildiğinde akla gelen önemli ve ilk markalardan biri olan DJI, drone cihazların kullanım alanını genişletmek ve işlevselliğini arttıracak önemli bir ekipmanı geliştirerek bugün tanıtıma sundu. Bilmeyenler için açıklayalım. DJI, bundan 4 yıl kadar önce drone cihazlar için bir bilgisayar geliştirdi. Bu sayede çok daha fazla özellikli ola ndrone cihazlar için şimdi de geliştirilmiş, üstün özellikli bir bilgisayar daha tanıtıldı.

DJI, Manifold 2’yi Sundu!
Manifold ismini ilk olarak 2015 yılında duymuştuk. Bir bilgisayar olan Manifold’un şimdi ikinci versiyonu çıktı. İlk modele göre çok daha geliştirilmiş olan Manifold 2, hayalet drone desek yeri var. Çünkü radyo dalgaları onu etkilemiyor. Daha doğrusu radyo dalgaları onu farkedemiyor. Bu aslında bir kural ihlali. Yani radyo frekansını aşan casus bir ürün olarak düşünülebilir. Bu konuda kötüye kullanım gerçekleştirilmesi halinde ülkeler arasında savaşa bile sebebiyet verebilir. Nitekim geçmişe baktığımızda benzer sorunlar sebebiyle bazı ülkelerin arasının açıldığını söylemek mümkün.

Manifold 2’de intel bir işlemci karşımıza çıkıyor. En yeni işlemcilerini geçtiğimiz günlerde tanıtan Intel’in daha eski sürümlerinden olan 8550U modeli Manifold 2’de yer alıyor. Manifold 2 üzerinde ayrıca çok sayıda giriş bulunuyor. Birbirinden farklı portlara sahip olan bu bilgisayarda neredeyse tüm entegrasyonlar düşünülerek çok farklı girişlere yer verilmiş.

Cihaza sahip olmak isteyenler için iki farklı sürüm sunulurken biri 1379 $, diğeri ise daha düşük maliyete sahip olan GPU versiyonu 1099 $.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK