Çin’de teknolojik gelişim uzay çalışmalarına da yansıdı. Uzay yolculuğuna yönelik dünyada son yıllarda ciddi gelişimler yaşanırken, Çin’de bu kümenin içerisinde yerini alan ülkeler arasında olmak istediğini açık şekilde gösterdi. Bir çok ülke, uzayı derinlemesine incelemek üzere roket gönderirken bunu devlet desteği ile birlikte gerçekleştiriyordu. Çin’in inceleme roketi ise tamamen devlet desteği olmadan farklı bir özel şirket tarafından gönderildi.

CNSA Dışında İlk Kez!
Çin, uzun yıllardır aslında Uzay’a roket fırlatan ve araştırmalarını gerçekleştiren bir birime sahip. CSNA (Çin Ulusal Uzay Dairesi) bunu son 40-50 yıldır gerçekleştiriyor. Hatta çok sayıda bilim insanını da uzaya göndermekten geri kalmamıştı. Fakat devlete ait olan CNSA dışında hiç bir özel kurum uzaya roket göndermemişti. Tüm çalışmalarını gerçekleştiren ve izinleri alan OneSpace Technologies tabiri caizse açılışı gerçekleştirdi. Çin’de daha önceki açıklamalarda uzay araştırmalarını ve benzer girişimleri özel şirketlerin de yapması gerektiği bildirilmişti.

Uzaya gönderilen roketin ismi OS-X0 olarak bildirilirken, rokete dair çok fazla detayın verilmemesi şirketin gizlilik ilkelerinin sorgulanmasına sebep oldu. Roketin nereden fırlatıldığı bilgisi bile paylaşılmadı. 2018 Yılında roket göndermeye muhtemelen devam edecek olan OneSpace Technologies, gelecek yıl 10 roketin daha uzaya gönderileceğini bildirdi.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK