Yeni bir telefon hattı almak istediğinizde sizden istenenler genellikle tüm ülkelerde birbirine yakın detaylar. Çoğu ülkede ve Türkiye’de hat alma talebinde bulunduğunuzda kimlik yeterli olabiliyor. Çin ise güvenlik kriterlerini biraz arttırmış durumda. Hatta tüm dünyada bir ilki gerçekleştirerek hat almak isteyenlerden farklı bir talepte bulunuyor. Aslında talep de değil. Doğrudan bir zorunluluk haline gelen bu durum Çin vatandaşları tarafından tepki görüyor.

Yüz Tanıma İsteniyor!
Çin’deki vatandaşlardan Çin hükümeti artık yeni hat alma talebinde bulunması halinde yüz tanıma sistemi ile yüzlerinin taranmasını şart koşuyor. Yüz tanıma yapmadan yeni bir numara almanız mümkün değil. Hükümetin bunu yapmasının sebebi tamamen bir kişiye ait olan numaranın başkaları tarafından kullanılmaması. Yani tamamen güvenlik odaklı diyebiliriz.

Bu sayede internet kullanımını denetlemek istediği öngörülen Çin’in hamlesine karşı vatandaşlar pek hoşnut değil. Teğkilerini göstermekte ısrarlı olan vatandaşlar için Çin hükümetinin geri adım atması ise pek beklenmiyor. Hükümetin bu tepkilere karşı yaptığı açıklama ise bu kararı almalarının arkasında yatan iki neden. Siber haklar ve çıkarları korumak. Bu durumda hükümetin bu kararından cayması zor görünüyor.

Çin’de bu karar ile birlikte cep telefonları ve mobil internet kullanımı biraz daha güvenli hale getirildi. Yüz tanıma sisteminin mobil internet kullanımı ile bağdaştırılması ise acaba hükümetin vatandaşlar tarafından internet üzerinde yaptığı adımlar takip ediliyor mu sorusu oldu. Çin vatandaşları bu günlerde bu soruya yanıt aramakla meşgul.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK