Kimi zaman Facebook, kimi zaman instagram… Sosyal medya kullanıcılarının en sık yaşadığı problemlerden biri veri güvenliğinin sağlanamaması. Ara ara çıkan haberlerden görüyoruz ki kişisel bilgilerimiz uygulama ve çeşitli platformları kullandığımız sürece %100 olarak güvende değil. Aslında bunu biliyor olsak da kullanmadan da edemiyoruz. Hayatımızın ciddi anlamda bir parçası haline gelen cep telefonları ve sosyal platformlar, verilerimizin saklanması konusunda ciddi bir tehdit. Nitekim geçtiğimiz hafta 300 bin kişinin verileri ile ilgili yaşanan problemde tazminat hakkının olduğu yönünde haberler çıkmıştı. Bir bilgi sızıntısından kaynaklanan sorun hakkında ilgili platform yöneticileri de açıklamada bulunmuştu. Şimdi ise güvenlik tehdidi yaşayan platform Snapchat!

Aracı Uygulama İle Veri Çalındı!
Snapchat, veri kaptırma konusunda ismini en az belki de hiç duymadığımız platformlardan biri. Bu konuda başarılı bir güvenliğe sahip. Fakat aracı uygulamalar pek de masum değil. O masum olmayan uygulamalardan biri SnapLion olarak açıklandı. Uygulamayı kullanan kişilerin Snapchat platformu sayesinde kişisel verilere eriştiği ortaya çıktı. Eğer siz de SnapLion isimli bir uygulama kullanıyorsanız mutlaka önlem almanız gerekiyor. Aksi taktirde verileriniz çok güvende olmayabilir.

Sızan Verilere İlişkin Detay Verilmedi!
Merak edilen detay ise kaş kişinin verilerinin sızdırıldığı. Bu konuda resmi bir açıklama gelmedi. Snapchat’in son yıllarda ciddi kullanıcı kaybetmesinin ardından bir de ciddi bir güvenlik problemi yaşarsa toparlaması oldukça güç olacaktır. İlgili sızıntı bilginin ortaya çıkmasını sağlayanlar ise Snapchat’e geçmiş yıllarda hizmet vermiş fakat şuan şirkete bağlı olarak çalışmayan iki kişi.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK