Filler bilindiği üzere çok özel canlılardır. Dünya’nın en fazla fil nüfusunun bulunduğu Afrika’nın güneyinde yer alan bir kara ülkesi olan Botsvana’da fillerin avlanması yasaktı. Yasağın yürürlüğe girmesinden bu yana 5 yıl geçti. Fakat şu an insanlar fillerin nüfusunun fazla olmasının onların geçim kaynağı ve sahip oldukları mülklere verdikleri zarardan ötürü yeniden yasanın kaldırılması talebine bulundu.

Filler İçin Ölüm Kararı!
Çevre ve Doğal Kaynakların Korunması Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ekinlere ve halkın mülklerine zarar veren filler ile insanlar arasındaki çatışmanın artmasından ötürü fillerin öldürülmesine yeniden izin verildi. Bakanlık Botsvana’da avlanmanın eski durumuna getirilmesinin düzenli ve etik bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çizdi. Şubat 2019’da National Geographic’e röporta veren fil uzmanı Mike Chase fillerin tekrar öldürülmesini olumlu yönde değerlendirdiğini belirterek fillerin insanların sadece ekinlerine ve mülklerine zarar vermediğni aynı zamanda fil popülasyonundaki artışın oradaki insanların hayatını da ciddi şekilde tehlikeye attığının altını çizdi.

Botsvana’da alınan bu karar dünyanın bir çok ülkesinde yankı buldu. Özellikle hayvan hakları savunucuları konu hakkında endişe duyduklarını belirtiyorlar. Dünya’nın bir çok yerinde usullere uygun olmadan avlanma yapan çok sayıda insan var. Bir çoğu ise hayvanlara eziyet edilerek öldürülüyor. Bu durumun yaşanmamasını etkin kılabilmek için mücadele edilse de maalesef dünyanın bir çok yerinde hayvan katliamı yapılmaya devam ediyor.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK