Türkiye’nin en önemli bilim insanlarından biri olan Aziz Sancar’ın isminin verildiği bitkinin çok yakında ilaç haline getirileceği açıklandı. Havalotuna, ülkemizde yetişen bir bitki ve bu bitki yara tedavilerinde kullanılıyordu. Ülkemizde Nobel Ödülünü ilk kez bir bilim insanı aldı ve bu başarı ile birlikte bu bitkiye de Aziz Sancar’ın ismi verildi. Bu bitkiden bir ilaç yapılabilmesi için uzmanlar bir süredir çalışmalarına tüm hızı ile devam ediyordu.

Prof. Dr. Metin Doğan İlaçla İlgili Gelişmeleri Anlattı
Prof. Dr. Metin Doğan tarafından yapılan açıklamaya göre, Aziz Sancar ismini taşıyan bu bitkinin ilaç olma yolunda sona geldiği bildirildi ve yara tedavilerinde bu ilacın kullanılacağını söyledi. Bu bitkinin ilk kez tanımlandığını sözlerine ekleyen Metin Doğan, bitkinin bulunduğu yörede yaraların tedavisi için bu bitkinin zaten kullanıldığını söyledi.

Yapılan çalışmaların sonuca ulaşmasına çok az kaldığını ve TÜBİTAK ile ortak bir proje yapacaklarını söyledi. Bu süreçle ilgili olarak da resmi başvurunun en kısa sürede yapılacağı bildirildi.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK