Yıllardır hepimiz ayın parlak kısmını görürken bir de karanlık tarafının olduğunu biliyorduk. Görüntülerde her zaman parlak yüzü ile aklımızda yer eden ayın Çin tarafından karanlık tarafı mercek altına alındı. Daha da ötesi, Çin tarafından yapılan açıklamaya göre Çin tarafından geliştirilen uzay aracı ayın karanlık tarafına iniş gerçekleştirdi. Düşünmek bile muazzam bir düşünce olurken, uzay aracı tarafından elde edilen görüntüler, ay için yeni buluşların yapılmasında önemli rol oynayacak.

Ay’a Yolculukta Yeni Keşif!
Uzay ve bilim üzerine araştırmalara baktığımızda Ay’a daha önce de yolculuğun olduğunu biliyoruz. Fakat Çin’in son keşifleri diğerlerinden çok daha üst düzeyde. Gelişen teknoloji ile birlikte en iyi bilgileri edinmede öne çıkan bu yeni yolculuk Çin’i diğer uzay bilimi ile ilgilenen ülkelerin önüne geçirebilir. Nitekim Rusya ve Amerika gibi dev ülkeler Çin’in bu başarısından mutlak farklı bulgular çıkartacaktır.

Ay’ın karanlığını görüntüleyen ve iniş gerçekleştiren uzay aracının ismi Chang’e 4. Bir yılı aşkın süre önce fırlatılan Chang’e 4, Aralık 2018’den bu yana gözlemleniyor. Fırlatılma sebebi, Ay hakkında yeni bilgilerin elde edilmesi. Nitekim Çin bu konuda başarı elde etti diyebiliriz. Bu başarı Çin’i uzay araştırmaları konusunda zirveye çıkaran bir başarı olacaktır.

İndiği ayın arka yüzünde uzunca bir süre kalacak olan Chang’e 4, burada tarihi araştırmalar yürütecek. Sadece ay için değil, güneş sistemi de ay üzerinden incelenecek. Bu süre boyunca aya dair şimdiye kadar hiç görülmemiş fotoğraflar görmek de mümkün olacak gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK