Sosyal medya üzerinden yüksek ücretler kazanan sosyal medya fenomenleri ülkenin en çok kazananlarından olarak adlarından 2018 yılı boyunca sıkça bahsettirmişlerdi. Çektikleri videolar ile youtube üzerinden kazanç elde eden fenomenler, ayrıca sosyal medya hesapları üzerinden reklam amaçlı ürün de tanıtıyorlardı. Bu tanıtılan ürünler için de ücret alan fenomen hesap sahipleri, tüm bu işlemler için artık vergi ödemek zorunda kalacak.

VERGİ KAPSAMINA GİRİYORLAR!
Son bir kaç yıldır sayısı oldukça fazla artan sosyal medya fenomenleri, youtube başta olmak üzere Instagram ve Facebook hesapları üzerinden ciddi miktarlarda kazanç elde ediyorlar. Çekilen videoların izlenme sayısına ve süresine göre kasasını dolduran fenomen kişiler kazandıkları paralar üzerinden vergi ise ödemiyorlardı. Kazancın yurt dışı tarafından sağlanması, vergilendirilmemesini tetikleyen en önemli unsur. Fakat maliye artık tüm hesapları incelemeye alarak yüksek miktarlarda kazanç elde edenlerden vergi alacağını bildirdi.

ÜRÜN TANITIMLARI DA DEĞERLENDİRİLECEK
Hesap sahipleri sadece izlenme ve beğeniye göre ödeme almıyor. Takipçi kitlesinin değerlendirilmesi adına bir çok marka bu isimler üzerinden reklam yapma girişiminde bulunuyor. Tabi bu durum hesap sahibinin kasasına da olumlu şekilde yansıyor. Yeni yıl ile birlikte artık ürün tanıtım reklamları alan hesaplar da incelenecek ve vergiye tabii tutulacak.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK