Akıllı telefon piyasasında şuan en pahalı telefon olma özelliğini elinde bulunduran Apple firmasına ait iPhone telefonlar için firma sahibi Tim Cook, çarpıcı bir açıklamada bulunarak fiyatlar hakkında konuştu. Yaptığı konuşma tabiki de gelir düzeyi yüksek ülkeler üzerinden olsa gerek. Çünkü Türkiye’deki asgari ücret ve kazançlar ele alındığında Tim Cook’a katılmak pek mümkün değil.

Fiyatların Düşük Tutulduğunu Bildirdi!
Apple’ın sahibine göre Apple, gerek telefon modellerinde gerek diğer ürün ve hizmetlerde fiyatları olabildiğince düşük tutmaya çalıştıklarını açıkladı. Bu düşünceye katılır mısınız bilemeyiz fakat yeni çıkan iPhone 11 Pro Max’in Türkiye’deki satış fiyatı 14 bin tl gibi bir rakam olması bekleniyor. Haliyle asgari ücretle çalışan bir kişi yeni çıkan iPhone telefonu almak isterse 6 aylık maaşını bir telefona yatırmış olacak. Tabi bu da sanıyoruz hiç bir asgari ücretle çalışanın tercih edeceği bir tercih olmayacaktır.

Sadece ürün değil aynı zamanda hizmetler için yapılan ücretlendirme için de benzer durum söz konusu. APple TV’nin şuan aylık kullanım bedeli sadece 5 euro. Ve dünyanın tercih ettiği platformlardan biri olan Netflix’den daha ucuz. Ama Türkiye’de değil. Türkiye’de 5 euro 30 liranın üzerinde bir değere sahip. Yurt dışında ise bir içecek fiyatı değerinde diyebiliriz.

Hal böyle olunca Tim Cook’un açıklamaları kendi ülkesini kapsıyor diyebiliriz. Türkiye’de ise alım gücünün her geçen gün düştüğünü gözler önüne seren bir açıklama oldu. Sanıyoruz bir kaç yıl sonra iPhone telefon alabilmek için ciddi bir maddi bütçe ayırmak gerekecek. Ve arabayı satıp iphone alalım kavramı da yavaş yavaş gerçeğe dönüşüyor. Şuan iPhone telefonlardan daha uygun fiyata arabalar mevcut.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK