Türkiye’de hala yeterli düzeye gelmeyen uzay araştırmaları bir yana dursun, Amerika’da öğrenciler bile uzaya ulaşmayı başardı. Kaliforniya Üniversitesi’ne ait laboratuvarda gerçekleştirilen projede öğrenciler roket yapmayı başardı. Daha da iyisi uzaya fırlatılabilecek kadar her şeyin düşünüldüğü bir proje olarak dikkat çekiyor. Bu proje birden çok ilkin yaşanmasına sebep oluyor. Bunlardan biri de Dünya’da ilk kez öğrenciler tarafından üretilen bir roketin uzaya fırlatılması oldu.

HEDEFE ABD ULAŞTI!
Uzaya roket fırlatma konusunda tek çalışma yapan ülke ABD değildi. Rusya, Çin, Japonya gibi ülkeler de uzaya gönderilebilecek roket çalışmaları yapıyordu. Fakat ilk başaran ABD oldu. Traveler IV ismi verilen roket sadece 3 metre uzunluğunda. Tamamen Amerikalı öğrenciler tarafından tasarlanan ve eyleme dönüştürülen proje, öğrenciler tarafından üretilmiş olması özelliğiyle de bir ilkin başarılmasına sebep oldu.

Roketin tamamlanması kadar amacını yerine getirip getirmeyeceği de soru işaretlerinden biriydi. Fakat herhangi bir aksilik olmadı ve roket uzaya başarıyla ulaştı. roket hakkında verilen detaylara baktığımızda katı yakıt kullanıldığı, roketin tek parçalı bir bütün olarak fırlatıldığı aktarıldı.

Fırlatma sırasında yaşanan bazı aksaklıklar sayılmazsa ciddi problem olmadığını söylemek mümkün. Fakat öğrencilerin ve profesörlerin görüşlerine göre iyileştirilmesi gereken fazlaca detay bulunmakta. Şimdi ise daha iyisini elde edebilmek. Ve tabi daha farklı özelliklere sahip olarak. Çalışmaların başladığı ise aynı laboratuvar tarafından duyuruldu.

Öğrencilerin yapmış olduğu roketin yapım aşaması ve fırlatılma aşamasına dair çekilen videoyu merak ediyorsanız aşağıdan izleyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK