Bilim kurgu filmlerindeki sahnelerde sıkça gördüğümüz bir durum gerçek oluyor. Amazon insan duygularını okuyan ve o an nasıl hissettiğinizi size söyleyen bir bileklik tasarlıyor. AEXA adını verdikleri bilekliğin gerçekten işe yarayop yaramayacağı büyük bir merak konusu olarak karşımıza çıkıyor. ABD ve Çin ticaret ağını fazlasıyla etkileyecek olan bu ilginç ürün bileğe takılıyor ve sensörleri ile sizin o anki duygu durumunuz hakkında raporlama yaparak sesli bir iletişim sağlıyor.

Duygusal Durumu Okuyabilecek!
Bloomberg Alexa ses yazılım ekibi ve Amazon belgelerini inceledi. Bir akıllı telefon uygulaması ile uyumlu çalışan bu cihaz her türlü sesi birbirinden ayırt edebilen mikrafonlarla çevrili olacak. Kullanıcıların duygusal durumunu seslerinden ayırt edebilecek olan Alexa nasıl daha farklı biçimlerde kullanıcılar ile etkileşime gireceği oldukça büyük bir merak uyandırıyor. Lab126, Kindle’ı, Yangın Telefonu ve Alexa’yı dünyaya tanıtan ekip geçen sene de bir ev robotu geliştirdiklerini duyurmuştu.

Alexa’da bütün duygu durumlarını ifade edebilecek bir biyo belirteç bulunmaktadır. Fakat bu biyo belirteci oluşturmak oldukça zordur. Çünkü bunun için insanların konuşmalarının içindeki tüm bilgileri araştırmak ve bu bilgiler karşısında duygusal olarak nasıl tepki verdiklerine dair geniş bir algoritma oluşturmak gerekmektedir. Amazon bu projenin ne zaman dünyaya tanıtılacağı ve ticari bir amaçla kullanılıp kullanılmayacağı konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK