Güney Afrika’da dağlarda yapılan araştırmalar sırasında çok ilginç bulgular elde edildi. Makhonjwa Dağları’nda 3 milyar yıl öncesine dayanan volkanik kaya şeritleri bulundu. Fakat ilginç olan şey 3.3 milyar yaşındaki antik kayalar değil bu kayalardan çok daha eski olan organik maddelerdi. CNRS Moleküler Biyofizik Merkezi çalışanı ve astrobiyolog Frances Westall bu bölgede dünya dışından kanıtlar için karbon bulduklarını açıkladı.

Zaten bazı bilim adamları yeryüzündeki yaşamın kendi kedine değil, birtakım dünya dışından gelen astroitlerin getirdikleri organik moleküllerin etkileşime girmesi ile dünya üzerinde hayatın başladığı idda etmekteydi. Bu enteresan bulgu bilm adamlarının b düşüncelerini kanıtlar nitelikte. Böylece oluşturulan bu yeni araştırma dünya dışındaki yaşam hakkında daha fazla olgu ve somut veri elde edilebileceğinin göstergesi olabilir.

Meteor Yağmuru Yaşandığı Düşünülüyor!
Moakhonjwa Dağı’nda devam eden araştırmalar giderek ilginç bir hal alıyor. Çünkü yapılan keşifler kaya katmanlarının altında eski astroitlerin yapısında da bulunan organik molekül yapılarının bulunduğunu gösteriyor. Bir başka oluşan ilginç durum ise bu katmanların altında karasal iklime sahip kayalarda bulunmayan krom, nikel ve demir nano parçacıklarının bulunması. Uzmanlar çok eskiden gelen bir meteor yağmurunun etkisi ile bu organik maddenin oluştuğunu varsayıyor. Daha doğrusu bu organik madde başka bir gezegene ait ise peki bu neen Mars olamsın soruları akla gelirken bilim adamları Mars’ın gizemine biraz daha yaklaşıyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK