Sosyal medyada da oldukça yankı yapan bir olay kısa bir süre önce NASA tarafından gerçekleştirildi. Uzay meraklıları ve hatta bu konuda çok bilgisi olmayan binlerce kişi NASA’nın uygulaması ile isimlerini kızıl gezegene gönderme fırsatı elde etti. Artık herkes 2020 Mars gezicisi ile sembolik olarak kızıl gezegende olma fırsatına sahip.

NASA’DAN BİZLERE JEST!
NASA herkesi Dünya’da en az 1 milyon insanın isimlerini Mars’a getirecek olan ‘Adınızı Gönderin’ kampanyasına davet ediyor. Bu kadar fazla isim insan saçının binde birinden daha küçük boyutta silikon bir çip içinde gönderilmesi planlanıyor. İsimli çip kızıl gezegene gönderilecek gezicinin üzerindeki cam kapağın altına yerleştirilecek. Mars’taki hayatı araştıracak olan Mars 2020 isimli uzay aracı temmuz 2020’de fırlatılacak ve Şubat 2021’de Mars yüzeyine inecek.

Böylesine devasa bir projeye katılmak isteyen dünyanın dört bir yanındaki insanlar isimlerini 30 eylül 2019’a kadar NASA’nın web sitesi üzerinden listeye ekleyebilirler. Ad,soyad,ülke bilgileri ve posta kodu gibi bilgiler isteyen NASA’nın projesine isim yazdırabilmek için e posta adresi de gereklidir. NASA gönderimlerin kanıtı olarak katılanlara hatıra biniş kartı vereceğini açıkladı. Yaklaşık olarak gönderilen 1 buçuk milyon isim arasından ilk sırada ABD yer alırken 2.sırada Türkiye’nin olması dikkat çekti.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK