ABD donanması insanların çevrim içi nasıl konuştuklarını incelemek için dünyanın dört bir yanından sosyal medya mesajları toplamayı hedefliyor. Askeri donanma en az 350 milyardan oluşan sosyal medya mesajlarının hangi sosyal medya platformundan toplayacakları konusunda bir bilgi vermedi. Fakat ABD askeri donanması toplayacakları sosyal medya mesajlarının içeriğinde neler bulunması gerektiğine dair bir açıklama yaptı.

Öncelikle sosyal medya mesajları halka açık olacak. Bu mesajlar en az 100 farklı ülkeden ve en az 60 farklı dilin konuşulduğu bir mesaj içeriğine sahip olmalı. ABD donanması özellikle 2014 ve 2016 yılları arasında geçen sosyal medya mesajlarını hedef aldıklarını belirtti. Verilerle ilgili olarak Donanma Yüksek lisans Okulu bazı açıklamalarda bulundu. Mesajların en az 200 milyon tekil kullanıcıdan gelmesi gerektiğini söyleyen donanma ayrıca mesajların en fazla %30’luk kısmının aynı ülkeden gelmesi gerektiğini belirtti.

Özel Bilgiler Dahil Edilmeyecek!
Bunun dışında oluşturulan mesajlarda ingilizce dışındaki dillerin en az % 50’lik bir kısmı da kaplaması gerektiğini vurgulayan donanma kullanıcıların konum bilgilerinin en az %20 sini de dahil etmeleri gerektiğini dile getirdi. Donanmada oluşabilecek güvensizliğe karşı kullanıcıların özel bilgi ve mesajlarının veri tabanına dahil edilmeyeceğine dair bir açıklamada bulundu.

Donanmanın amacı bu şekilde verileri elde ederek çeşitli ülkelerdeki insanların konuşma ifadeleri ve argolarının yıllar içindeki değişimini ölçmek,bazı toplumların oluşturdukları söylemleri nasıl ve neden oluşturdukları anlamaya çalışarak toplumlar üzerinde bir sosyal analiz yapmak olduğu yönündedir.

PAYLAŞ
Avatar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü mezunudur. Özel bir kurumda proje yönetim başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Teknokarma.com teknoloji editörüdür. iletişim: alper@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK