Son yıllarda dev Çin Markası Huawei’nin büyümesi ABD cephesinde yeni bir kararın alınmasına sebep oldu. Tarihe bakıldığı zaman teknolojinin hiç bir alanında böylesine bir karar şimdiye kadar alınmamıştı. Huawei sevenleri ve kullanıcıları bu duruma pek sevinemeyecek. Çünkü ABD tarafından Huawei için alınan karar en çok onları olumsuz etkileyecek.

Kara Listeye Girdi!
Huawei, artık Amerika’nın kara listesinde yer alıyor. Bunun getirileri Huawei kullanıcıları açısından ciddi olumsuzlukları beraberinde getirecek. Ve tabi Huawei’nin bu durumdan ciddi bir kaybı da söz konusu. ABD’nin yaptırımı cihazın bazı özelliklerini kısıtlayacak. Örneğin Google’a ait servisler Huawei’de çalışmayacak. Youtube, Gmail gibi uygulamaların bir telefonda çalışmadığını düşündüğünüz zaman o telefonun hiç bir anlamı olmayacaktır.

ABD’nin bu kararının ardından bir çok Amerikan firması Huawei ile olan iş birliğini rafa kaldırarak Çin markasına iletti. Huawei’nin bu durumun içerisinden çıkması ise zora girdi. Önündeki seçeneklerden değerlendirilmesi muhtemel olan en iyi karar, farklı bir yazılım kullanması olabilir.

Ticari Kavga Huawei’nin Fişini Çekti!
Bu kararın alınmasının ardında yatan sebeplerden biri de ekonomik savaş. Çin ve Amerika, dünyanın en büyük ekonomilerini oluşturuyor. Hızlı büyüyen Çin ekonomisinin ileride Amerika ekonomisi açısından bir tehdit unsuru oluşturabileceği sebebine dayanılarak Amerika’nın böyle bir karar aldığı da düşünülüyor. Yapılan araştırmalara göre Çin’in ekonomisi 2029 yılında ABD ekonomisinin önüne geçecek. Fakat Huawei’ye takılan bu çelme, Çin ekonomisini sekteye uğratabilir. Önümüzdeki günlerde bu konu iki ülkenin arasının açılmasına sebep olacak gibi duruyor.

PAYLAŞ
İbrahim
Ege Üniversitesi İİBF İşletme Yönetimi bölümü mezunudur. Özel bir GSM firmasında danışmanlık yapmaktadır. Teknokarma.com gönüllü teknoloji editörüdür. İletişim: ibrahim@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK