ABD’deki eylemciler yerel yönetimlerde yüz tanıma programının kaldırılması için eylemlerini sürdürüyor. San Francisco bu ay içerisinde ABD’nin yüz tanıma yasağını uygulayan ilk şehri olarak dikkat çekti. San Francisco’daki bu adıma fazlasıyla destek veren aktivistler yüz tanıma programı ile hayatlarındaki bütün mahremiyetlerinin yok olacağı ve hükümetin sürekli olarak insanları izleyeceği yönündeki endişelerini paylaştılar.

İki Farklı Görüş Hakim!
House Oversight Komitesi Demokratik Başkanı Sayın Elijah Cummings yüz tanıma ile ilgili katıldığı bir konferansta yüz tanıma programının halkların kendini rahat bir şekilde ifade etmesine engel olacağını belirtti. Şöyle ki mesela silah şiddetine oldukça karşı bir vatandaş olarak hükümeti protesto ediyor olsanız ve bu konuda zararsız şekilde eylem yapsanız bile hükümet bilginiz dahilinde olmadan sizi izleyebilir ve yüzünüzü kullanarak sizin hakkınızda sınırsız bir veritabanına erişebilir. Bu da vatandaşları tedirgin bir ruh haline büründürerek kendilerini rahat şekilde ifade etmelerine engel olur.

Kuzey Kaliforniya Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği avukatı Matt Cagle, yasaklanan belediyeler arasında San Francisco komşuları Oakland ve Berkeley ve Somerville, Massachusetts’in bulunduğunu söyledi. Aynı zamanda sözlerine başka toplumlarda da bu yasanın uygulanması gerektiğini ekledi. Fakat bu yüz tanıma teknolojisi Çin’de hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Hatta daha ilginci Çin yüz tanıma olayını ileri boyutlara taşıyarak sistemde pandaların yüzünü bile tanımlamıştır. Uzmanlar yüz tanıma teknolojisinin azaltılması adına mağazalar, havalmanları ve polislerin suçları önlemeye yönelik özel hayatı tehdit etmeyen daha ileri bir teknoloji kullanması gerektiğini savunuyor.

PAYLAŞ
Avatar
1984 Türkiye/ Amasya doğumlu olsa da Almanya'nın Bonn kentinde yaşamaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eder ve incelemelerde bulunur. Tekno Karma'nın daimi editörlerindendir. İletişim: bunveren@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK