Pazar gecesi büyük bir patlama oldu. Donald Trump’un Acil Durum Yönetmeliği sonucunda Google her şeyi sıfırlayarak yeni bir başlangıç yaptı. Google Huawei ile olan işbirliğini kesin olarak sonlandırdı. Artık Google dünya devi haline gelen telefon şirketinin kesin olarak güncellemelerini desteklemeyeceğini açıkladı. Bu durum Huawei’ye indirilen tek darbe olmadı. Bununla beraber bir çok şirket Huawei’den desteğini çekti. ARM artık Huawei için fiş üretmediğini açıkladı.

İKİSİ DE ZARARLI ÇIKIYOR!
Bu gelişmelerle beraber Panasonic Microsoft’a Windows lisansı vermez ise MicroSD kartları bile dev telefon şirketi Huawei tarafından kullanılamayacak. Tabi ki bu durumdan dünya üzerindeki milyonlarca Huawei kullanıcısı kötü etkilendi. Şu an piyasada bulunan Huawei ve Honor akıllı telefonları güncelleme almaya devam edecek. Fakat Mate X, Mate 20 X , Honor 20 Pro gibi piyasaya yeni çıkan modeller bu durumdan faydalanamayacak. Google desteği olmadan Android çalışmaya devam edebilir. Fakat güncelleme alamadığı için bu kullanıcı için pek bir şey ifade etmez.

Huawei’ye indirilen bu darbenin şirkette küçülmeye gideceği aşikar. Fakat Donal Trump gerçekliğini ispatlayamadığı bir idda üzerinden şirketlerle böyle bir anlaşma imzalarken ileriyi pek öngörememiş gibi duruyor. Çünkü Google, Qualcomm, Intel, Microsoft ve Co. gibi dev şirketlere getirilen yasak sadece Huawei için değil bu şirketler için de büyük bir para kaybı demektir. Donald Trump sadece Huawei’yi değil ilerleyen zamanlarda Amerikan endüstrisini de baltalamış gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK