NASA’nın şimdiye kadarki projeleri arasında en fazla önem verdiği projelerden biri Mars 2020. Bildiğiniz üzere önümüzdeki yıl dünyada bulunan bazı şanslı kişiler Mars’a gitme ve orayı görme imkanına nail olacak. Tabi bazı şartların karşılanması halinde. Ve uzun zamandır NASA, Mars’a yolculuk için sağlam reklamlar yapmakta. Şimdi ise reklama konu olan Mars’a yolculuğun yapılmasını sağlayacak uzay aracını tanıtıyoruz.

26 Metre Uzunluğa Sahip!
Mars’a insan götürecek aracın uzunluğu tam 26 metre. Aslında heybetinden daha çok bu heybetli uzay aracına sağlanmış özellikler dikkat çekiyor. Baktığınızda ilgi uyandıran ve her bir noktasında ayrı bir detay yatan uzay aracı, oluşabilecek tüm olumsuz etkenler karşısında o olumsuzluğu ortadan kaldıracak yapıda tasarlandı.

NASA’nın çekincelerinden biri Mars’ın hava sıcaklığı. Mars’a iniş sağlanırken olası yüksek sıcaklıktan etkilenmemesi için uzay aracının dış cephesinde sıcaklıktan koruyan bir katman bulunuyor. Adeta bir kalkan görevi gören bu özellik, olası fazla sıcaklıktan korunmanın sağlanmasını olumlu etkiliyor.

Bilmeyenlere hatırlatmak gerekirse bahsetmiş olduğumuz yolculuk 2020’nin Temmuz ayında gerçekleşecek. Çok kısa olmayan bu yolculuğun geri dönüşü ise 2021’in Şubat ayında tamamlanacak. Oldukça uzun sürecek bu yolculuk için çalışmalar hala devam ederken, Mars’a gidecek yolcular da seçilmeye devam ediyor.

PAYLAŞ
Avatar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunu. Bilim, fizik, astronomi ve uzay teknolojileri ile ilgilenmektedir. Teknokarma.com gönüllü Bilim editörüdür. İletişim: seher@teknokarma.com

BİR CEVAP BIRAK